BEKIJK: eerste ontwerpen voor zwembaden van provinciedomeinen Diest en Kessel-Lo
De provincie Vlaams-Brabant heeft de voorontwerpen van de nieuwe zwembaden in de provinciedomeinen van Diest (Halve Maan) en Kessel-Lo goedgekeurd.
In Diest zal 22,7 miljoen euro geïnvesteerd worden in een ontwerp dat gebaseerd is op de bestaande infrastructuur. In Kessel-Lo komt er zowel een nieuw natuurlijk gezuiverd ploeterbad als een 25 meter-banenbad. Het projectbudget hier bedraagt 11,7 miljoen euro, waarvan de stad Leuven ook 4,8 miljoen euro bijdraagt.
Toekomstplan
In maart vorig jaar besliste de provincie Vlaams-Brabant om nieuwe zwembaden te bouwen in de provinciedomeinen. De aanleg moet van start gaan in de zomer van 2027, zodat ze in 2029 in gebruik genomen kunnen worden. Het huidige zwembad van de Halve Maan is Diest blijft in tussentijd gewoon open. Dat van Kessel-Lo is al sinds vorig jaar dicht, omdat het te versleten is.
Provinciedomein Diest (Halve Maan)
Het voorontwerp van het nieuwe zwembad in de Diestse Halve maan werkt met elementen van de bestaande infrastructuur. Er wordt bijvoorbeeld gebruik gemaakt van de huidige zwembadkuipen, en ook het 25-meterbad krijgt een plaats in een bestaande bufferbak.
En ook de huidige gebouwen, zoals de kleedkamers , blijven behouden. Ze worden wel vereenvoudigd door overbodige volumes te verwijderen om de site te voorzien van een rustiger, opener karakter. Er komt ook een nieuw horecapunt.
De provincie wil werken met een natuurlijk zuiveringssysteem, daarom komt er veel ruimte vrij op de plaats waar vroeger de waterzuivering van het chloorbad zat. Hier zal de nieuwe toegang tot de zwembadzone gebouwd worden. Die ingang moet zorgen voor minder lange wachtrijen, overdekt in de schaduw. Ook een deel van het zandstrand zal worden omgevormd tot ligweide met bomen.
Daarnaast wil de provincie ook rekening houden met de principes van 'sociaal veilig'- ontwerpen. Dat wil zeggen dat er zo weinig mogelijk verborgen hoeken zijn voor redders en toezichthouders, en dat ook bepaalde delen van de infrastructuur kunnen worden afgesloten buiten het seizoen om vandalisme te voorkomen.
“Met dit voorontwerp wordt een zwembad gerealiseerd waar nog steeds volwaardig gezwommen kan worden, maar dat door zijn natuurlijke vormgeving en vereenvoudigde gebouwen veel zachter oogt. Zo past de zwemzone beter in de natuur- en erfgoedgordel rond de stad en het achterliggende Webbekomsbroek, met een efficiënt beheer dat meegroeit met de drukte van het seizoen. zegt Ann Schevenels, gedeputeerde voor recreatie
Lees verder onder de foto.



Provinciedomein Kessel-Lo
In Kessel-Lo vind je vanaf 2029 een ondiep ploeterbad voor kinderen en een volwaardig 25 meter-banenbad. In het voorontwerp wordt ook ruimte voorzien voor een ligweide rond baden, groene zones en een nieuw horecapunt.
De bestaande bomen, heesters, bermen en het amfitheater blijven maximaal behouden. De zwembaden moeten dus aansluiten bij het reliëf van het park. Het nieuwe gebouw, waar onder meer de inkom, kleedkamers en douches ondergebracht moeten worden, wordt opgetrokken in hout en bestaat uit losse volumes onder een grote overkapping.

De komende jaren onderzoekt de provincie samen met een studiebureau ook de impact van verkeer en parkeren in de buurt van de nieuwe zwembaden. Ook de grondwaterstanden worden één jaar lang gemeten, om te onderzoeken hoe regenwater en grijs water maximaal kunnen worden gerecupereerd.
Ook tijdens dit voorontwerp houdt de provincie rekening met een ‘sociaal veilig’-ontwerp. De nieuwe zwembaden zijn open en overzichtelijk ingericht om de veiligheid van alle bezoekers te kunnen blijven garanderen.
Leuven investeert mee
De provincie Vlaams-Brabant is opdrachtgever van het project in Kessel-Lo. De stad Leuven hecht er belang aan dat er ook sportief gezwommen kan worden en investeert daarom ook 4,8 miljoen euro in het 25 meter-banenbad.
“Met onze investering in een volwaardig 25 meter-banenbad vergroten we de zwemcapaciteit in onze stad aanzienlijk. Met dit project kunnen zowel competitieve, als recreatieve zwemmers hier in een prachtige, groene omgeving hun banen komen trekken. Zo bieden we sport, natuur en ontspanning aan op één unieke locatie in de stad.” Christophe Stockman, Schepen van Sport
De volgende stap is de aanstelling van een aannemer die samen met de ontwerpteams het voorontwerp verder zal uitwerken en de omgevingsvergunningsaanvraag zal voorbereiden.