65-plussers in Herent en Kortenberg krijgen folder van politie HerKo om oplichting via telefoon te voorkomen
Iedere 65-plusser in Herent en Kortenberg zal in de loop van de komende weken een folder in de bus krijgen om oplichting via de telefoon te voorkomen. Eén slachtoffer is daar dit jaar meer dan 200.000 euro mee verloren. Uit cijfers die onze redactie bij de politiezone HerKo heeft opgevraagd blijkt dat vooral 60-plussers met een vaste telefoon het slachtoffer zijn van fraude. In totaal werden dit jaar al 35 aangiften van helpdeskfraude gedaan, in totaal verloren inwoners er allemaal samen al meer dan een half miljoen euro mee.
Meer dan 520.000 euro
Helpdeskfraude valt ook in Herent en Kortenberg hoe langer hoe meer voor, dat blijkt uit cijfers van politiezone HerKo. Bij dit soort fraude bellen oplichters mensen op via de telefoon om zo hun vertrouwen te winnen en toe te slaan. Het aantal meldingen en ook de gestolen bedragen lopen dit jaar bijzonder hoog op. "De politiezone Herent-Kortenberg heeft dit jaar al 35 aangiften van oplichting via de telefoon geregistreerd", zegt Leen Symons van politie HerKo.
In totaal was er sprake van een verlies van meer dan 520.000 euro. Leen Symons, Politie HerKo
"Bij verschillende aangiftes gaat het om een verlies van 10.000 à 20.000 euro", zegt Symons. "In juli hebben we zelfs nog een aangifte gehad waarbij een slachtoffer meer dan 200.000 euro heeft verloren."
Typische werkwijze
De werkwijze van de oplichters is altijd dezelfde. Ze doen zich voor als medewerker van een bank, Card Stop of zelfs de politie. "Men probeert het slachtoffer te verontrusten door onterecht te zeggen dat het slachtoffer fraude heeft gepleegd met zijn bankrekening", legt Symons uit. "Dan probeert men zo gezegd hulp te bieden als oplichter en vraagt men het slachtoffer om allerlei handelingen te stellen aan de bankapplicatie en via ItsMe de code door te geven", klinkt het.
"Zo kan men verschillende bedragen doorsluizen naar andere rekeningnummers." Leen Symons, Politie HerKo
Papieren folder
Uit de cijfers van de politie blijkt dat vooral oudere inwoners het slachtoffer zijn van oplichting. Van de 35 slachtoffers zijn er 26 ouder dan 65 jaar, de politie neemt daarom maatregelen. "Daarom gaan we over enkele weken bij alle 65-plussers in Herent en Kortenberg een folder uitdelen", zegt Symons. "Daarin geven we tips om aandachtig te zijn voor oplichting."
"We proberen zoveel mogelijk 65-plussers te bereiken en denken dat we hen met een papieren folder in de brievenbus maximaal kunnen bereiken." Leen Symons, Politie HerKo
Politie HerKo roept ook nog op om in geval van oplichting zo snel mogelijk je bank en de politie op de hoogte te brengen, zodat er nog een deel van het geld gerecupereerd kan worden.