Aantal meldingen bij vertrouwenscentrum voor kindermishandeling in Leuven neemt toe, ook meer kinderen per melding: "1 à 2 kinderen per klas leven thuis in onveiligheid"
Het aantal gemelde kinderen bij het vertrouwenscentrum voor kindermishandeling in Leuven neemt toe. Opgelet, het aantal meldingen is niet zo fors gestegen, maar wel het aantal kinderen per melding. Het gaat vooral om emotionele mishandeling of verwaarlozing, waarbij kinderen zich vaak niet graag gezien of vernederd voelen. Volgens het kenniscentrum wijst de stijging niet op een groter probleem, maar wel op een betere werking.
Verschil
Het vertrouwenscentrum voor kindermishandeling in Leuven. Het afgelopen jaar krijgen ze hier samen met het centrum in Groot-Bijgaarden 1305 meldingen van kindermishandeling voor 2185 kinderen. Het aantal meldingen dat het centrum ontvangt neemt sinds 2018 met 15 procent toe. Het aantal kinderen waarvoor melding wordt gemaakt met 37 procent. Een opmerkelijk verschil.
Aantal meldingen van kindermishandeling in Vlaams-Brabant
2018 | 1.107 |
2019 | 1.039 |
2020 | 1.158 |
2021 | 1.303 |
2022 | 1.272 |
2023 | 1.365 |
2024 | 1.305 |
Aantal gemelde kinderen in Vlaams-Brabant
2018 | 1.592 |
2019 | 1.522 |
2020 | 1.817 |
2021 | 1.979 |
2022 | 1.879 |
2023 | 2.034 |
2024 | 2.185 |
"Het zou kunnen dat er sneller meer kinderen in het vizier worden genomen", zegt Julia Day van het Vlaams Expertisecentrum voor Kindermishandeling.
"Er wordt ruimer gekeken wanneer we 1 kind gemeld krijgen binnen het gezin." Julia Day, Vlaams Expertisecentrum Kindermishandeling
"Maar ook het complexer worden van gezinnen, denk aan nieuw-samengestelde gezinnen kan ermee te maken hebben. Daardoor zijn er automatisch meer kinderen in het verhaal aanwezig, waar naar gekeken wordt", zegt Day.
Emotionele mishandeling of verwaarlozing
Bijna 40 procent van de meldingen gaat over emotionele mishandeling of verwaarlozing. De centra zien vooral dit type toenemen, meer nog dan seksuele of lichamelijke mishandeling.
"We zien dat er een stijging is als het gaat over emotioneel misbruik en verwaarlozing." Julia Day, Vlaams Expertisecentrum Kindermishandeling
"We zien dat vooral op lange termijn", zegt Day. "Op zich is het goed dat zaken worden opgemerkt die niet zo zichtbaar duidelijk zijn, zoals een blauwe plek", legt ze uit. "Maar we moeten ons wel afvragen waarom die stijging er is. En ook hoe kunnen we als maatschappij een verschil kunnen maken, zodat ook die jongeren veiligheid vinden", zegt Julia Day.
Goede werking
Toch maken ze zich bij het Vlaamse kenniscentrum sterk dat het probleem zelf niet is toegenomen. Maar dat de nieuwe meldingen een gevolg zijn van de goede werking en een alertere maatschappij. "Om te weten of het probleem groter geworden is, is er meer onderzoek nodig dan gewoon onze cijfers bekijken", stelt Day. "Wij zouden heel graag zicht hebben op de problematiek in Vlaanderen en België."
"We weten dat er per klas 1 à 2 kinderen thuis in onveiligheid leven." Julia Day, Vlaams Expertisecentrum Kindermishandeling
"Maar eigenlijk hebben we heel weinig concreet onderzoek naar die problematiek van kindermishandeling. Dus dat is een blijvende oproep om daar in te investeren", besluit Day.