Abdij van Park in Leuven viert voltooiing van de restauratie met grote internationale tentoonstelling in Museum PARCUM: "De kunstenaars in de tentoonstelling gaan op zoek naar de echte ziel van de abdij"
Maar eerst naar de abdij van Park in Leuven, want daar start dit weekend een nieuwe tentoonstelling. Die komt er om te vieren dat de restauratie van de abdij na bijna 15 jaar klaar is. Onder meer heel wat ramen, muren en plafonds zijn in ere hersteld. En sommige plekken kregen een wat modernere invulling. In totaal kostten de werken bijna 40 miljoen euro, waarvan 25 miljoen door Vlaanderen werd betaald. Zaterdag start de tentoonstelling, maar sommigen mochten vandaag al een kijkje nemen.
Tentoonstelling
Na 14 jaar is de restauratie van Abdij van Park klaar, en dat wordt vanaf dit weekend gevierd met een tentoonstelling. "De kunstenaars in de tentoonstelling gaan op zoek naar de ziel van de abdij", legt Wouter Jaspers uit. "Hoe kunnen we de abdij na 900 jaar vandaag lezen en begrijpen? Want zo'n abdij kent heel veel geschiedenissen en lagen, met generaties van mensen die iets hebben bijgedragen. En de kunstenaars doen vandaag hetzelfde.
"De kunstenaars denken na over concepten zoals ecologie. De abij heeft de voorbije eeuwen een heel belangrijke bijdrage geleverd aan de ecologie en landschapsontwikkeling. En daarmee gaan de kunstenaars dus aan de slag." Wouter Jaspers, Directeur Parcum
In totaal gaat het om 24 werken verspreid over de abdij, gemaakt door kunstenaars uit binnen en vooral buitenland.
(Lees verder onder de foto.)
Verblijf in abdij
9 onder hen verbleven zelfs een tijdje in de abdij en doken in de archieven om inspiratie op te doen. Zo ook Felipe die deze vlaggen of gordijnen maakte, met daarop windrozen die hij terugvond op oude mappen. "Het is een uitnodiging om even te vertragen en aandachtiger te kijken naar het licht en de ruimte", legt hij uit. "Je kan er van binnenuit naar kijken, maar ook van buitenaf."
"Het gaat erom dat mensen even stilstaan en aandacht besteden aan de kleuren, en kijken naar hoe het licht de kleur van het gordijn beïnvloedt en hoe het inwerkt op de tekening." Felipe Mojica, Kunstenaar
De tentoonstelling loopt nog tot 28 maart. Dit weekend is die gratis, daarna betaal je 16 euro. Leuvenaars of bezoekers jonger dan 25 kunnen wel aan een voordeeltarief komen.