Bekkevoort heeft hoogste inkomen uit GAS-boetes, Kortenaken laagste: "Trajectcontroles en wetgeving spelen grote rol"
157 euro per inwoner. Zoveel heeft het gemeentebestuur van Bekkevoort het afgelopen jaar geïnd aan GAS-boetes. Nergens in onze regio ligt dat cijfer hoger, Bekkevoort staat er zelfs mee in de top 10 in Vlaanderen. Volgens de gemeente komt dat door de nieuwe trajectcontroles, waar vooral automobilisten van buiten Bekkevoort zich aan mispakken. In Kortenaken ligt het cijfer het laagste, daar int het bestuur maar 10 cent per inwoner.
Zesde hoogste bedrag in Vlaanderen
In mei vorig jaar activeert Bekkevoort haar eerste van 4 trajectcontroles, en dat laat zich nu blijken in de jaarrekening. Per inwoner int het bestuur 157 euro aan GAS-boetes. Dat is 50 euro meer dan het jaar ervoor, en het hoogste bedrag in onze regio, zelfs het zesde hoogste in heel Vlaanderen. "Bekkevoort is een landelijke gemeente, doorsneden door 2 gewestwegen. Op die gewestwegen hebben we een trajectcontrole en 2 flitspalen. Op de gemeentewegen hebben we 4 trajectcontroles", legt waarnemend burgemeester Johan Everaerts uit.
De gemeente verdient dus een groot bedrag met de trajectcontroles. "Bij de vorige verkiezingen hebben onze inwoners daar ook zo over geoordeeld", zegt Everaerts. "De palen zijn gezet door het vorige gemeentebestuur."
"Meer dan 98 procent van de bestuurders houdt zich aan de snelheid, bij mobiele controles ligt dat cijfer veel lager." Joan Everaerts (N-VA), Waarnemend burgemeester Bekkevoort
Hogere inkomsten in gemeenten met trajectcontroles
Ook in de andere gemeenten met een trajectcontrole liggen de inkomsten uit GAS-boetes eerder hoog. Zo staan Boortmeerbeek, Tremelo, Geetbets en Glabbeek allemaal in de top 5.
(Lees verder onder de foto.)

GAS5-wetgeving
In 12 gemeenten int het bestuur minder dan 5 euro per inwoner. Niet verwonderlijk, want deze gemeenten maken nog niet gebruik van de GAS5-wetgeving, waarbij ze inkomsten uit kleine verkeersovertredingen zoals snelheidsboetes zelf innen. Daardoor int bijvoorbeeld Herent minder dan een euro per inwoner.
(Lees verder onder de foto.)

""Je zou kunnen denken dat we voorbeeldige inwoners hebben. En dat is meestal wel zo", zegt burgemeester Luk Draye. "Maar er is meer aan de hand."
"Wij zitten niet in het GAS5-systeem." Luk Draye (Pact3020), Burgemeester Herent
"Er wordt wel op snelheid gecontroleerd, maar de inkomsten uit die boetes gaan niet naar de gemeenten", legt Draye uit. "Die gaan naar een federaal boetefonds, waar de politiezone dan later inkomsten uit haalt." Daar komt wel verandering in.
Vanaf volgend jaar willen Herent en Kortenberg, die onder dezelfde politiezone vallen, overschakelen naar GAS5. Dat doen ook Kortenaken en Tielt-Winge in september. Haacht, Keerbergen, Landen en Hoegaarden hebben hetzelfde plan, maar kunnen daar nog geen exacte datum op plakken. Alleen de gemeenten die onder politiezone Voer en Dijle vallen, zijn niet van plan om over te schakelen, behalve Tervuren, die gemeente wil dat wel.