Defensie investeert 10 miljoen euro per jaar in Leuvens technologiebedrijf IMEC: "Dit is toptechnologie"
Het Leuvense technologiebedrijf IMEC gaat samenwerken met defensie. Het is voor het eerst dat IMEC samenwerkt met de federale overheid. Defensie investeert elk jaar ongeveer 10 miljoen euro en hoopt daar technologie voor terug te krijgen die het leger kan inzetten. Bijvoorbeeld om drones te spotten of beter te communiceren. IMEC hoopt zelf dat de samenwerking voor technologische vooruitgang zal zorgen.
10 miljoen euro per jaar
Minister van Defensie Theo Francken heeft vandaag een samenwerking met het Leuvense technologiebedrijf IMEC aangekondigd. Elk jaar geeft Defensie 10 miljoen euro aan IMEC. In ruil kan het leger de technologie van het chipbedrijf gebruiken. "Als in vijandig gebied alle communicatie met je troepen, machines of platformen stuk is. Dan kan IMEC die herstellen", legt Francken uit.
"80 procent van de Russische soldaten wordt uitgeschakeld door kleine drones uit Oekraïne. Hoe kunnen we die drones op grote afstanden herkennen?" Theo Francken (N-VA), Minister van Defensie
"Dankzij de technologie kunnen we achterhalen dat ze eraan komen, zodat we ons beter kunnen verdedigen. Want dat is heel moeilijk", zegt Francken.
(Lees verder onder de foto.)
Defensie
Bij IMEC gaat een aparte sector zich op luchtvaart, ruimtevaart, veiligheid en defensie richten. Een paar jaar geleden was dat misschien wel ondenkbaar door ethische bezwaren. "IMEC was enkele jaren geleden niet actief binnen defensie", zegt Patrick Vandenameele. "Dat was destijds niet toegelaten, maar dat is nu omgedraaid door onze omgeving."
"Door onze omgeving hebben wij begrepen dat het zinvol is om de beste technologie te delen met defensie." Patrick Vandenameele, CEO IMEC
"We moeten onze verantwoordelijkheid en kennis ten dienste stellen", zegt hij nog.
IMEC verwacht ook dat de problemen waar defensie tegen aanloopt de technologische kennis vooruit zal helpen.
Economie
De apparaten die ze samen ontwikkelen, kunnen ons land en IMEC dan weer voor veel geld verkopen.
"Dit is echt de toptechnologie en één van de beste onderzoeksinstellingen van Europa. Heel de wereld volgt dit."Theo Francken (N-VA), Minister van Defensie
"Het feit dat defensie dit aankondigt, is internationaal nieuws. In de wereld van de technologie is dit revolutionair", klinkt het. "Ik hoop dat we het zelf kunnen gebruiken, maar dat we ook haal wat start-ups kunnen oprichten. Er kan economische meerwaarde gecreëerd worden door wat IMEC ontwikkelt."