Eén maand voor Kweikersdag duikt draak Oswaldus plots op in Tienen: "Testen of constructie nog werkt"
In Tienen is dit weekend een draak opgedoken in de binnenstad. En niet zomaar één. Draak Oswaldus, die over een kleine maand door de straten zal trekken tijdens de Kweikersdag, de grote feestdag van Tienen. Zoals de traditie het wil, doet Oswaldus maar één keer om de vijf jaar mee aan de Kweikersparade. Acht mannen verplaatsen hem dan door het centrum. Wie hem wil zien, zakt dus maar best op 10 oktober 's avonds af naar de suikerstad. Want ook aan deze reportage wou Oswaldus maar halfjes meewerken.
Voor het eerst in vijf jaar laat draak Oswaldus zich nog eens zien. Jarenlang zit hij verstopt op een geheime plek ergens in de krochten van de Tiense binnenstad. Nu, een maand voor hij anderhalve kilometer door het centrum trekt tijdens de Kweikersdag, testen de leden van burgerbeweging OpgewekTienen de toestand van de constructie.
"Er is wel nog wat werk aan" Kurt Parreyn
"De kop staat een beetje los en de staart is heel fragiel, maar daar zijn dus een aantal kabeltjes van gesprongen, dus die moeten natuurlijk hersteld worden. Maar daar dient de test van vandaag dan ook voor", vertelt Kurt.
Grootste drakenreus van Europa
Oswaldus is vijf meter hoog en elf meter lang. Daarmee is hij de grootste drakenreus van Europa. Hij weegt 250 kilo en wordt vanbinnenuit gedragen door acht mannen of pijnders.
"Als iedereen goed draagt, valt het gewicht wel mee" Niels Matheve, pijnder
"Als iemand het wat laat hangen, voel je dat wel. Maar iedereen zit er met veel enthousiasme onder, dus we verdelen het gewicht goed", legt pijnder Niels uit.
Joris en de Draak
Oswaldus vindt zijn oorsprong in het verhaal van Joris en de Draak en symboliseert normaal het kwaad.
"Vroeger hadden we de symboliek tussen goed en kwaad, maar nu hebben we de benadering dat misschien iedereen wel een beetje draak is", zegt Kurt.
"Het is de bedoeling om met de hele stad, alle contreien, tot een verbindend verhaal te komen" Kurt Parreyn
Hoe de bezoekers van de Kweikersdag betrokken zullen worden en hoe de draak er volledig en scherp uitziet, ontdek je pas op 10 oktober tijdens de optocht.