Ex-financieel directeur gemeente Rotselaar onterecht ontslagen om dringende reden: "Ze hebben hem als klokkenluider buitengezet"
De gemeente Rotselaar mocht in 2023 zijn financieel directeur niet om dringende reden ontslaan. Dat heeft de rechtbank in Leuven beslist. De man zou volgens de gemeente aanpassingen aan het meerjarenplan niet tijdig hebben doorgevoerd, waardoor Rotselaar in de problemen dreigde te komen. Maar dat is de schuld van Rotselaar zelf zegt de rechtbank. De gemeente leverde hem niet op tijd de nodige documenten aan. Een ontslag was bovendien sowieso niet mogelijk op dat moment, want de man was klokkenluider.
Dwingende reden
Eind 2023 ontslaat Rotselaar zijn financieel directeur. Volgens de gemeente weigert hij om aanpassingen te doen aan het meerjarenplan. Dat is werkweigering, en daarom ontslaat Rotselaar hem met dringende reden. Maar de rechtbank oordeelt nu dat die beslissing onterecht was. Bij de gemeente wil niemand voor de camera verschijnen, maar Rotselaar reageert wel schriftelijk. "De arbeidsrechtbank spreekt zich niet uit over het ontslag zelf", laat de gemeente weten. "In haar vonnis stelt ze slechts vast dat het lokaal bestuur destijds niet de procedure van de dringende reden had kunnen inroepen."
De rechtbank bevestigt dat het ontslag van kracht blijft, maar spreekt ze zich er wel over uit. Dat blijkt uit het vonnis dat onze redactie kon inkijken. Rotselaar mocht de man niet om dringende reden ontslaan. Omdat ze zelf belangrijke documenten te laat aan hem bezorgd heeft, waardoor hij de aanpassingen niet kon doorvoeren.
Grof en cynisch
Vakbond ACOD heeft het volledige proces gevolgd, omdat de man er lid is en steun vroeg.
"Het is weer bijzonder grof en cynisch van de gemeente Rotselaar." Gert Vlasselaer, federaal secretaris van ACOD LRB
"Het vonnis is bijzonder scherp voor de gemeente Rotselaar", legt Vlasselaer uit. "Het gaat niet alleen om de dringende reden. Het vonnis zegt ook dat het bestuur voor een groot stuk in fout gebleven is. Waardoor de financieel directeur zijn job niet kon uitvoeren naar behoren."
(Lees verder onder de video.)
HERBEKIJK: Vakbond ACOD houdt stil protest tijdens gemeenteraad in Rotselaar na ontevreden over ontslag financieel directeur (20/12/2023)
Klokkenluider
En afgezien van de dringende reden, mocht Rotselaar de man sowieso niet ontslaan omdat hij klokkenluider was. Hij maakte meerdere keren melding bij Audit Vlaanderen over wat volgens hem misliep bij de gemeente. En klokkenluiders mogen niet ontslagen worden. De gemeente zegt nu dat ze niet wist dat hij een klokkenluider was. Maar dat klopt niet volgens de rechtbank, en de vakbond. "Een heel duidelijke leugen", reageert Vlasselaer.
"Omdat we zelf nog alle gemeenteraadsleden hebben aangeschreven voor de hoorzitting. Om duidelijk te maken dat hij een klokkenluider is. En we hebben ook de bewijzen meegestuurd, dat hij een klokkenluider was. Het wordt ook in het ontslagbesluit geschreven dat hij een klokkenluider is, dus ze wisten het wel degelijk."
Wat de ex-directeur precies aankaartte bij Audit Vlaanderen blijft voorlopig geheim. Zijn klachten werden niet bewezen, maar ook niet ontkracht. Rotselaar moet hem nu meer dan 78.000 euro betalen, omdat hij nooit een ontslagvergoeding kreeg.