Infrabel vernieuwt komende twee weken hogesnelheidslijn tussen Leuven en Luik: "Met speciale werktrein"
De komende twee weken werkt Infrabel aan de hogesnelheidslijn tussen Leuven en Luik. Een speciale werktrein van 700 meter lang vervangt er de dwarsliggers in de sporen, tussen Leuven en Hoegaarden. Dat zijn de betonnen blokken die onder de sporen liggen. Het treinverkeer is daardoor onderbroken, er is wel een alternatieve dienstregeling voorzien. De vernieuwing van het volledige traject zal pas in 2031 afgerond zijn en kost 59 miljoen euro.
Speciale werktrein
Op de hogesnelheidslijn tussen Leuven en Luik rijden elke dag 80 treinen voorbij, aan een snelheid van 200 tot 300 kilometer per uur. Het traject bestaat intussen 24 jaar en dus zijn sommige onderdelen aan vernieuwing toe. Dat gebeurt met deze speciale werktrein uit Oostenrijk, die weegt 1600 ton en is 700 meter lang. "Die gaat de spoorstaven uit elkaar spreiden, de oude dwarsliggers worden eruit gehaald", legt Frédéric Petit uit. "Ook de ballast wordt weggezogen en gefilterd. Nadien worden de nieuwe dwarsliggers geplaatst, de ballast erop gelegd en de spoorstaven opnieuw bevestigd."
"De werktrein maakt ongeveer 2 kilometer per dag af. Na 16 dagen is het volledige traject afgelegd en zijn er 40.000 dwarsliggers of 24 kilometer aan spoor vernieuwd." Frédéric Petit, Infrabel
Het is nog maar de vierde keer dat deze trein in België wordt gebruikt.
(Lees verder onder de foto.)

2031
Op hetzelfde moment voert Infrabel ook kleinere onderhoudswerken uit, onder meer aan de bovenleidingen, bruggen en tunnels. Vorige zomer werd al een deel van de spoorlijn tussen het Luikse Pousset en Hoegaarden aangepakt, nu is het deel tussen Hoegaarden en Leuven aan de beurt. Samen goed voor 48 kilometer spoor. In 2028 worden de werken dan hervat en wordt de andere 80 kilometer aangepakt. Pas in 2031 zal het volledige traject vernieuwd zijn. "Het treinverkeer op de hogesnelheidslijn is sowieso 16 dagen onderbroken", zegt Petit. "Dus er zijn omleidingen voor het treinverkeer en er is een aangepaste treindienst. Anders zou het treinverkeer nog langer onderbroken zijn."
"Dit is een heel speciale Europese werktrein, die alle grote werven in Europa afgaat. Frédéric Petit, Infrabel
"En 16 dagen is al een lange periode, daarna wordt die op een andere manier ingezet", zegt Petit nog. "We hebben sinds vorig jaar de meest dringende zone aangepakt. En dat is de reden waarom die in verschillende fasen werkt."
De werken duren nog tot en met 6 augustus, de aangepaste dienstregeling voor de treinen vind je via de website van NMBS. Deze fase van de werken kost 10 miljoen euro. In totaal investeert Infrabel 59 miljoen euro in het volledige project.