Jonge torenvalken van nestkast aan hoogspanningsmast in Tienen geringd: "Identiteitskaart van vogel"
In Tienen zijn vandaag 29 jonge torenvalken geringd. Die werden geboren in de nestkasten aan de hoogspanningsmasten. Dat is opvallend, want enkele maanden geleden was het nog niet zeker of de roofvogels er wel zouden broeden, want door de afbraak van een deel van de hoogspanningslijn tussen Tienen en Landen moesten verschillende nestkasten verhuizen. Met succes, zo blijkt nu: de torenvalken hebben hun nieuwe thuis probleemloos gevonden.
Aan een nestkast in Tienen werden vandaag vijf jonge torenvalken geringd. Een bijzonder gezicht, want enkele maanden geleden was het nog onzeker of de jongen hier zouden opgroeien. Door de afbraak van een deel van de hoogspanningslijn tussen Tienen en Landen moest een deel van de nestkasten verhuizen naar andere masten.
"Dit project eigenlijk van de nestkasten is gestart in 2006. Toen werden er 10 nestkasten op verschillende lijnen geïnstalleerd waaronder dus 8 op de lijn Tienen-Sint-Truiden. Waarvan een deel dit jaar verdwijnt. En om zeker van te zijn dat die nestkasten wel nog verder gebruikt kunnen worden zijn er dus een paar verhuisd naar andere lijnen." Sarah Martens, Verantwoordelijke omgevingscommunicatie Elia
En die verhuis blijkt dus een succes want in deze nestkast werden vandaag 5 jonge torenvalkjes aangetroffen. En daar hebben ook de landbouwers baat bij, want torenvalken zijn echte muizenvangers en muizen beschadigen de gewassen.
"Zo een torenvalk moet die moet ongeveer een duizend muizen kunnen vangen in de omgeving voor dat zijn nest van 5, 6, we hebben nu ook een nest van 7 jongen, uitvliegen." Philippe Smets, Vogelwerkgroep Natuurpunt Oost-Brabant
Vandaag krijgen de jonge vogels een ring, waardoor hun verdere leven beter kan gevolgd worden.
(Lees verder onder de foto.)

"De moment dat we die ring plaatsen krijgt die vogel zijn identiteitskaart mee. Ik noteer dan de plaats, datum, we weten dan dat het een jonge vogel is, hier geboren. Het doel van het ringen is om te weten hoe oud worden die vogels, hoe ver vliegen die, en ook de doodsoorzaak. Gepakt door de kat of tegen de venster gevlogen. Dus da komen we ook allemaal te weten dankzij het ringen." Philippe Smets, Vogelwerkgroep Natuurpunt Oost-Brabant
Over een week vliegen de jongen normaal al uit.