Neerslagtekort van 250 liter per vierkante meter zet natuur onder druk: "De vegetatie hier kreunt onder de droogte"
De natuur heeft te kampen met de extreme droogte. Er verdampt door de warmte te veel water en omdat de regen uitblijft is er een extreem neerslagtekort in onze regio, van gemiddeld 250 liter per vierkante meter. Dat betekent dat het 4 maanden lang dubbel zoveel moet regenen als normaal om het tekort weer weg te werken. Tot die tijd staat de natuur onder druk, en vergroot ook de kans op felle regenbuien.
Laag waterpeil
"Hier heb je een van de kleine waterloopjes, en je ziet het peil van de waterloop is heel heel laag. Je ziet het bijna niet", zegt hydroloog Patrick Willems. "Hier in het riet. Tijdens een natte periode, tijdens de winter, komt het water tot aan het maaiveld hier. Dus het peil is heel laag. En het grondwater daar, zal het peil hier volgen. Dus dat maakt dat de vegetatie hier kreunt onder de droogte die hier aan de gang is."
(Lees verder onder de foto.)

Extreme cijfers
Het is droog in Oost-Brabant. Het waterpeil van de rivieren is laag, het gras is verdord en de bladeren vallen vroeger dan anders van de bomen. Dat komt omdat er meer water verdampt dan dat er regen valt. Er is daardoor een neerslagtekort van gemiddeld 250 liter water per vierkante meter.
(Lees verder onder de foto.)

Lokaal zijn er verschillen. In Aarschot en Tielt-Winge valt minder neerslag dan in de regio rond Leuven, dat is toevallig. Maar dat de cijfers extreem zijn is absoluut geen toeval. "Klimaatverandering zorgt voor meer extremen", legt Willems uit. "Zowel naar de droge kant als naar de natte kant toe. Dat heeft te maken met dat de lucht gemiddeld warmer wordt. En lucht die warmer wordt kan meer waterdamp bevatten. Dat is het hoofdprincipe", zegt hij.
"En tijdens een droge periode krijg je verdamping. Die verdamping blijft doorgaan tot de lucht verzadigd is. Maar als die lucht meer water kan bevatten, dan gaat het langer duren voordat de lucht verzadigd is. Als die dan toch uiteindelijk verzadigd geraakt, komt er ook meer water naar beneden."
Zoals vorige maand in Leuven, of tijdens de natte zomers van de voorbije twee jaren.
Meanders en overstromingsgebieden aanleggen
Maar als de regen dan uiteindelijk toch uitblijft, is er geen wateroverlast, maar juist extreme droogte zoals in de jaren daarvoor en nu. "Voor onze regio gaat de impact van dat neerslagtekort vooral richting landbouw gaan", zegt Willems. Dus landbouw heeft water nodig tijdens droge periodes. Er is een oppompverbod langs heel veel waterlopen waardoor landbouwers dat water niet kunnen onttrekken. En er is ook impact op de natuur."
(Lees verder onder de foto.)

Om die zoveel mogelijk tegen te gaan pleiten hydrologen zoals Patrick voor het aanleggen van meanders, overstromingsgebieden en andere maatregelen die het water beter vasthouden, nog meer dan nu het geval is.