Nieuwe hittegolf op komst in onze regio: "Zo vroeg op het jaar is dat nog nooit gebeurd"
Een week na het einde van de vorige hittegolf, staat de volgende al voor de deur. Een tweede hittegolf zo vroeg op het jaar is nog nooit gebeurd, zegt meteoroloog Sam Hias uit Hoegaarden. Volgens hem past die evolutie in een duidelijke trend waarbij extreme warmte de laatste jaren almaar vaker voorkomt.
Uitzonderlijk
Er staat opnieuw een hittegolf voor de deur, de tweede al dit jaar. "De vorige hittegolf is maar zeven dagen geleden gestopt", zegt Sam Hias. "En dat was op een zeer uitzonderlijke hittegolf, zowel qua duur als qua intensiteit. Twaalf dagen met gemiddelde maximumtemperaturen boven de 30 graden."
Het is nu opnieuw twee dagen warmer dan 25 graden en dat blijft ook de komende 7 tot 10 dagen wellicht zo. Een tweede hittegolf begin juli, dat is heel uitzonderlijk, maar gaan we door de klimaatverandering almaar vaker meemaken. "De voorbije 120 jaar kwam een hittegolf slechts één keer om de vier jaar voor", legt Hias uit. "De laatste tien jaar hebben acht van de tien jaar een hittegolf gehad. Dus we zien wel dat die zeer hete periodes steeds vaker voorkomen."
"Twee hittegolven zo vroeg op het jaar, dat is nog nooit gebeurd." Sam Hias, Weerkundige
Te weinig water
Al hoeft dat niet meteen te betekenen dat het de rest van de zomer even warm blijft. Sowieso hebben de hete temperaturen nu een grote impact, zowel op mens als natuur. "Met die uitzonderlijk hoge temperaturen hebben we meer verdamping, waardoor de natuur meer water verdraagt. Maar die is er momenteel niet. Dus de regen die valt tijdens hevige onweersbuien, zal even snel afvloeien."
"Er schiet weinig water over voor rivieren, de natuur en de landbouw." Sam Hias, Weerkundige
De afvalophaling door Ecowerf start door de hoge temperaturen volgende week ook een uur eerder, om 6 in plaats van 7 uur 's ochtends.