Prototype van kunstmatige schaduwplek voorgesteld in Leuven: "Maar bomen blijven onze eerste keuze"
Schaduw zoeken op een warme zomerdag, vandaag was het misschien niet nodig, maar tijdens zonnige dagen ongetwijfeld wel. In Leuven is vandaag een prototype van een kunstmatige schaduwplek voorgesteld op het binnenplein van bibliotheek tweebronnen. Het maakt deel uit van Soft Shelters, een project waarbij studenten architectuur onder begeleiding van kunstenaars Gijs Van Vaerenbergh nadenken over hoe we onze stad koeler kunnen maken.
Op een warme dag kan een beetje schaduw een wereld van verschil maken. Op plaatsen waar weinig schaduw is, wil de stad daarom esthetische schaduwplekken creëren zoals deze, die bieden schaduw op plaatsen waar bijvoorbeeld bomen geen optie zijn. "De voorbije weken waren er meerdere hittegolven. Dan zoeken mensen verkoeling en schaduw op", legt schepen Dirk Vansina uit.
"In de stad is het niet altijd mogelijk om schaduw te krijgen door bomen te planten. Dat is onze eerste keuze." Dirk Vansina, Schepen Ruimtelijke Planning
"Maar op een skatepark of op een evenementenplein lukt het niet met bomen en daarom hebben we de opdracht gegeven aan het bureau Gijs Van Varenbergh om met studenten van de KU Leuven naar oplossingen te zoeken", klinkt het. "Het zijn plekken die kunstig zijn, maar tegelijkertijd schaduw maken op plaatsen waar we geen bomen kunnen planten."
(Lees verder onder de foto.)
Project in hele regio
Het prototype maakt deel uit van Soft Shelters. Een onderzoeksproject waarbij studenten architectuur van de KU Leuven onder begeleiding van het architectenduo Gijs Van Vaerenbergh op zoek gaan naar nieuwe manieren om voor extra schaduw te zorgen in de stad. "Er zijn heel wat ideeën bedacht", zegt Arnout Van Vaerenbergh. "Die ideeën worden getoond aan de hand van maquettes en beelden."
"Het is de bedoeling om te kijken hoe die ideeën verder uitgewerkt kunnen worden in de stad." Arnout Van Vaerenbergh; Kunstenaar en architect
Dat kan zijn in de vorm van een permanente constructie, maar evengoed als tijdelijke overkapping die opgebouwd en afgebroken kan worden voor bijvoorbeeld evenementen. Leuven wil ook graag dat de rest van de regio het project oppikt. "Er wordt verder gedacht naar Leuven als culturele hoofdstad in 2030 om dit te gebruiken als een eyecatcher", zegt Vansina nog.
"Dit kan als verbindend element geplaatst worden in verschillende Oost-Brabantse gemeenten die betrokken zijn bij Leuven als culturele hoofdstad." Dirk Vansina, Schepen Ruimtelijke Planning
Vanaf morgen kan je de ontwerpen van de studenten bekijken in bibliotheek Tweebronnen maar je kan ook zelf een stukje schaduw ontwerpen. Al die ideeën wil de stad later gebruiken voor nieuwe projecten.