Rectorverkiezingen KU Leuven van start: wie volgt Luc Sels op als rector van de oudste universiteit van ons land?
De rectorverkiezingen aan de KU Leuven zijn vanmorgen om 8 u. stipt van start gegaan. Morgenavond kennen we de uitslag van de eerste ronde, mogelijk weten we dan ook al wie Luc Sels opvolgt als rector van de universiteit.
De kandidaten
Drie kandidaten nemen het deze week tegen elkaar op: Tine Baelmans, Peter Lievens en Severine Vermeire. Huidig rector Luc Sels kon niet meer opkomen, omdat hij aan het maximum van twee termijnen van vier jaar zit.
Baelmans en Lievens zijn momenteel vicerector, Vermeire is onderzoekscoördinator voor de groep Biomedische Wetenschappen. De twee vicerectoren hebben dus al ervaring op het centrale bestuursniveau, iets wat ze beiden als voordeel zien in de huidige geopolitieke situatie. Vermeire gooide zich als "frisse wind" en "kandidaat van de basis" in de strijd.
Peter Lievens brak de debatten als eerste open met duidelijke standpunten over een hervorming van het academiejaar en plannen voor basisfinanciering voor onderzoekers. Die zijn volgens hem noodzakelijk om de werkdruk te verlichten, wat hij zijn prioriteit noemde tijdens het laatste debat afgelopen vrijdag.
Tine Baelmans deed zich opmerken met haar vraag tot meer transparantie en dialoog in het bestuur, en haar wil om een duidelijker standpunt in te nemen over het conflict in Gaza en de samenwerkingen met Israëlische instellingen. Op de vraag wat haar grootste prioriteit is, zei ze, behalve de werkdruk verlichten, de "geëngageerde positie van KU Leuven in het maatschappelijk debat en de wereld versterken".
Ook Severine Vermeire stipt de hoge werkdruk aan als een prioriteit in haar programma. De gastro-entrologe legt de focus op meer vertrouwen en minder controle. Ze wil werk maken van "een authentiek en inspirerend leiderschap", zei ze in haar slotwoord van het laatste debat.
Baelmans en Lievens zijn niet alleen beiden vicerector, maar komen beiden uit de groep Wetenschap & Technologie. Zij kunnen mogelijk stemmen van elkaar afsnoepen. Vermeire kan als professor maag-darm-ziekten wellicht rekenen op de steun van leden van UZ Leuven. De campagne, die slechts twee en een halve week duurde, verliep voorts erg sereen en kalm.
Stemmen
De periode van de eerste stemronde loopt van vandaag 8 uur vanmorgen tot morgen 16 uur. De stemming verloopt volledig online, de resultaten worden enkele uren nadien verwacht. Wie een absolute meerderheid haalt, is vanaf komend academiejaar de nieuwe rector. De winnaar hoeft geen meerderheid te halen in elk van de aparte categorieën, zoals aan de UGent het geval was.
Als er geen absolute meerderheid gehaald wordt, gaan de twee kandidaten met het grootste aantal stemmen door naar een tweede ronde. Die zou plaatsvinden op 19 en 20 mei, tijdens dezelfde uren. Een eventuele derde ronde is gepland voor 26 en 27 mei.