Restauratie stadhuis van Leuven kost 33 miljoen euro en duurt 4 jaar: "Bezoeker krijgt gevarieerd aanbod en blik op onze stad"
De werken aan het stadhuis van Leuven zijn nu echt begonnen. Vorig jaar ging de deur al op slot en starten de voorbereidende werken. Die zijn nu klaar en dus kan de aannemer beginnen. Het project duurt 4 jaar en kost 33 miljoen euro. Het stadhuis krijgt een nieuwe functie, van een politiek en leegstaand gebouw, naar een bezoekerscentrum dat de geschiedenis van Leuven belicht. Vandaag was het stadhuis nog een laatste keer open in de oude staat.
Hart van de lokale democratie
Vandaag starten de werken aan het stadhuis. Ze kosten 33 miljoen euro, waarvan de stad het grootste deel betaalt. Binnen is alles leeggemaakt. Bedoeling is dat je hier vanaf 2030 terecht kan als bezoeker of toerist, maar het stadhuis houdt ook een politieke functie. "Hier gaan congressen en debatten plaatsvinden, maar er blijft ook een politiek luik", zegt burgemeester Mohamed Ridouani.
(Lees verder onder de foto.)

"De lokale democratie leeft hier, en de gemeenteraad zal hier plaatsvinden. Ook in de toekomst, wanneer de gemeenteraad opnieuw in de raadzaal kan plaatsvinden.
"Het stadhuis zal het hart van de lokale democratie blijven." Mohamed Ridouani (Vooruit), Burgemeester
Verschillende activiteiten
Toch verandert er veel. Het politiekantoor verdwijnt en wordt het nieuwe infopunt toerisme. In het stadhuis zelf zullen heel wat activiteiten plaatsvinden. "Evenementen, lezingen en kleine concertjes", zegt projectcoördinator Julie Rutgeerts. "We gaan de bezoeker ook op verschillende manieren inspireren over de stad. We hebben documenten uit het stadsarchief die we zullen terugbrengen en we zullen nieuwe digitale toepassingen integreren in het stadhuis."
"De bezoeker zal een gevarieerd aanbod en een gevarieerde blik op onze stad krijgen." Julie Rutgeerts, Projectcoördinator Stadhuis
Vaste expositie
Twee jaar lang hebben historici en renovatie-experts het stadhuis met een scalpel onderzocht. Ze lazen ook oude teksten en facturen om te weten te komen hoe het er hier ooit uitzag. Op zolder zijn meer dan 800 beelden ingepakt, klaar voor renovatie. Bedoeling is om het stadhuis zo in ere te herstellen en er een vaste expositie over te maken. "Als we vandaag naar het stadhuis kijken, zien we in sommige ruimtes restanten uit de 18e eeuw", zegt Katrien Deckers.
(Lees verder onder de foto.)

"Gaan we naar de Gotische zaal of wandelzaal, dan kijken we naar een aankleding uit 1870. En de doelstelling van onze restauratie was om de verschillende bouwfasen te tonen. We gaan niet terug naar een bepaalde referentieperiode, zeker niet de 15de eeuw, want daar hebben we te weinig gegevens van."
"We willen juist de complexiteit van het stadhuis tonen." Katrien Deckers, Monumentenzorg stad Leuven
De werken duren vier jaar en moeten klaar zijn voor Leuven culturele hoofdstad is, in 2030 dus.