Talentcenter op citadel in Diest moet leerlingen helpen bij studiekeuze: "Ik heb zelf ook wat studiekeuzestress"
De citadel van Diest is een talentcenter rijker. In zo een talentcenter leggen leerlingen van het 6de leerjaar en de eerste graad secundair onderwijs verschillende testen af. Op die manier komen ze te weten waar hun talenten liggen. Het is een initiatief van Voka Vlaams-Brabant, de bedoeling is om leerlingen zo een meer doordachte studiekeuze te laten maken.
Talenten ontdekken
Renske Mathues volgt de richting Maatschappelijk Welzijn in het KSD en is vandaag aan de slag in het Talentcenter op de citadel. Ze legt vanochtend allerlei testen af. "We moesten van links naar rechts de bolletjes aanduiden en ons evenwicht houden in een bolletje", legt ze uit.
De leerlingen uit het tweede middelbaar zijn hier natuurlijk niet zomaar willekeurige oefeningen aan het doen. De bedoeling is om te ontdekken in wat ze echt goed zijn, om zo een juiste studiekeuze te maken.
"De leerlingen van het tweede middelbaar moeten op het einde van het jaar een keuze gaan maken." Lieselot Vandebril, Leerkracht 1ste graad KSD
"Dat is niet evident, dat weten we allemaal en hebben we zelf ook meegemaakt", zegt ze. "Een keuze maken, dat is voor de rest van uw leven."
(Lees verder onder de foto.)

Studiekeuze
De leerlingen leggen theoretische én praktische proeven af, aan het einde van de rit krijgen ze een persoonlijk talentenrapport mee naar huis. Voka wil er zo voor zorgen dat leerlingen een studiekeuze maken die echt bij hun talenten aansluit.
"Uit onderzoek blijkt dat heel wat leerlingen een studiekeuze maken op basis van een bepaalde school die ze leuk vinden of vriendjes die ernaar school gaan." Roel Raymaekers, Voka Vlaams-Brabant
"Ze houden geen rekening met de studierichting die zij gaan volgen", klinkt het.
(Lees verder onder de foto.)

Diest is de enige stad in onze regio waar scholen nog tot de herfstvakantie terechtkunnen om de testen te doen. In het voorjaar verhuist het Talentcenter dan naar Leuven. "Dankzij de testjes kom ik te weten wat ik later kan doen en welke vakken ik wil volgen", zegt Luis Jarnija.
"Ik heb een beetje studiekeuzestress want ik heb iets gevonden wat ik wil doen, maar dat is op een andere school." Nina Celis, Leerling stemtechnieken KSD.