Voorlopig kwart minder mensen ingeschreven in taalopleidingen CVO Volt: "Sommige doelgroepen vinden minder gemakkelijk toegang volwassenonderwijs op deze manier"
Een kwart minder mensen volgt dit schooljaar een taalopleiding bij centrum voor volwassenonderwijs Volt in onze regio. Een rechtstreeks gevolg van het feit dat de Vlaamse regering de opleidingen een stuk duurder heeft gemaakt. Waar je vorig schooljaar 180 euro betaalde, is dat nu 480 euro. Sommige klassen geraken niet gevuld, waardoor leerlingen die al ingeschreven waren de lessen niet kunnen volgen. En ook heel wat leerkrachten hebben plots geen cursisten meer.
Meer inschrijvingsgeld, minder modules
1 september, en dus starten ook opnieuw heel wat cursisten in het volwassenenonderwijs. Een aantal opleidingen zijn wel een stuk duurder geworden hier bij CVO Volt dat in Oost-Brabant volwassenenonderwijs organiseert.

De Vlaamse overheid heeft het inschrijvingsgeld voor opleidingen zoals Frans en Engels opgetrokken van 1,5 euro per uur naar 4 euro per uur. Een opleiding die vorig jaar 180 euro kostte, kost nu 480 euro.

Gevolg: in vergelijking met hetzelfde moment vorig jaar telt CVO Volt 27,7 procent minder cursisten in taalopleidingen. Vorig jaar waren dat er ruim 1.600, dit schooljaar nog 1.200. "De impact is groot", zegt Veronique Minten.
"Door het gedaald aantal inschrijvingen zullen er een aantal modules niet kunnen doorgaan." Veronique Minten, Waarnemend directeur CVO Volt
"Dt betekent dat de cursisten die voor die modules zijn ingeschreven, geen les meer kunnen volgen", legt Minten uit. "En ook voor de leerkrachten heeft dat gevolgen. Aangezien niet alle modules ingericht worden, zullen we helaas een aantal tijdelijke leerkrachten geen opdracht kunnen geven."
Knelpuntberoepen populair
Het inschrijvingsgeld voor opleidingen die leiden naar een knelpuntberoep is niet verhoogd. En dus merkt CVO Volt in die opleidingen een groter aantal cursisten. Het aantal mensen dat een zorgopleiding volgt is hier met een derde gestegen. Maar CVO Volt vreest voor negatieve effecten op lange termijn nu er duurdere en goedkopere richtingen zijn.
"We kijken bezorgd naar de evolutie." Veronique Minten, Waarnemend directeur CVO Volt
"Het volwassenonderwijs is bijzonder sterk geweest in het aanbieden van een heel grote waaier aan opleidingen, voor een heel brede groep van doelgroepen", zegt Minten. "Maar nu het aanbod aan opleidingen kleiner wordt, vinden sommige doelgroepen ook minder gemakkelijk toegang tot volwassenonderwijs. Dat betreuren we ten zeerste."
(Lees verder onder de foto.)

De prijsstijging geldt naast taalopleidingen ook voor andere zogenaamde hobbyopleidingen zoals fotografie en mode. Voor de opleiding Nederlands blijft het tarief gewoon zoals dat was. In het Centrum voor Levende Talen in Leuven gelden dezelfde tarieven, de directie laat weten dat het nog te vroeg is om op dit moment uitspraken te doen over het aantal cursisten.